A diet of the healthiest food costs about $1.50 more per person per day?

Just found this. There is one question for sure what are healthy foods in their eyes? Having done the SNAP food challenge trying to live healthy on $4.50, a $1.50 does not buy you too many fruits and veggies.

A diet of the healthiest food costs about $1.50 more per person per day than the least healthiest, according to a survey of 10 wealthy and middle-income countries published on Thursday. Read More.

budget
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s