Some food for thought

I just found this article. Live Off the Dollar Store for a Week on a $50 Budget and it makes me wonder. It reminded me on my SNAP On the go challenge aka crap food day. So they had $20 more then the SNAP challenge and they came up with that? Lots of white carbs and very little real fruit, veggies or true nutrition to be found?

Menu:

Breakfast
Day 1: Bowl of oatmeal, coffee
Day 2: Pancakes, coffee
Day 3: Bowl of cereal
Day 4: Toast with jelly or peanut butter, scrambled eggs
Day 5: Waffles, coffee
Day 6: Bowl of cereal
Day 7: Bowl of oatmeal, cup of apple juice

Lunch (accompanied by water or iced tea)
Day 1: Tuna salad, potato chips
Day 2: Soup, crackers
Day 3: Hamburger Helper, canned vegetables
Day 4: Pizza
Day 5: Tuna pasta salad
Day 6: PB&J sandwich, granola bar
Day 7: Soup, crackers

Dinner (accompanied by water or iced tea)
Day 1: Spaghetti, canned vegetables
Day 2: Mashed potatoes, barbecue chicken, canned vegetables
Day 3: New Orleans-style rice, beans
Day 4: Tuna pasta salad, canned vegetables
Day 5: Pizza
Day 6: Hamburger Helper, meat
Day 7: Tuna pot pie

Snacks
Granola bar, toast or crackers with peanut butter, jelly

Grocery List
1 box cereal – $1.00
1 6-ct pack oatmeal – $1.00
1 bag coffee – $1.00
1 loaf bread – $1.00
1 box pancake mix – $1.00
1 bottle imitation maple syrup – $1.00
1 jar jelly – $1.00
1 jar peanut butter – $1.00
1 12-ct. carton eggs – $1.00
1/2 gallon shelf-stable milk/1 gallon fresh milk – $1.00
1 32-oz. jar apple juice – $1.00
1 2-ct. pack premade pizza crusts – $1.00
1 jar pizza sauce – $1.00
1 container grated parmesan cheese – $1.00
2 boxes Hamburger Helper – $2.00
1 bag pasta – $1.00
2 cans meat sauce – $2.00
5 5-oz. cans tuna – $5.00
1 box instant oatmeal – $1.00
3 1-lb. cans soup – $3.00
4 10-oz. cans vegetables – $4.00
1 box crackers – $1.00
1 pastry crust – $1.00
1 box New Orleans-style rice – $1.00
1 can beans – $1.00
1 box dehydrated mashed potatoes – $1.00
2 packages frozen chicken – $2.00
1 pack Country Time Iced Tea Mix – $1.00
1 bag potato chips – $1.00
1 6-ct box granola bars – $1.00
1 bottle barbecue sauce – $1.00
Total: $43

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s